TU MA SIĘ WYŚWIETLAĆ TEKST  | SPRAWDŹ > 

Pielęgnacja

Buty są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych-chemicznych, takich jak wilgoć, brud, sól (którą posypuje się chodniki w zimie), oraz mechanicznych, jak wielokrotne zginanie i setki tysięcy potarć. Właściwa pielęgnacja przedłuża żywotność, zapewnia dobry wygląd obuwia oraz podnosi komfort jego użytkowania.

Podstawą utrzymania obuwia w dobrym stanie jest odpowiednie jego wysuszenie w przypadku przemoczenia. Należy unikać przemoczenia obuwia, zwłaszcza skórzanego. Szczególnie szkodliwe dla obuwia skórzanego jest działanie soli używanej w zimie do posypywania chodników i dróg w połączeniu z wodą. Jeśli jednak obuwie zostanie przemoczone, należy je oczyścić jak najszybciej po przemoczeniu za pomocą szczotki do błota, wilgotnej ściereczki lub gąbki. Następnie obuwie należy wysuszyć całkowicie w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła takich jak kaloryfery, piecyki, suszarki do włosów, ponieważ szybkie wysuszanie może powodować pękanie skóry. Przed suszeniem należy wyciągnąć sznurowadła i wypchać buty papierem nadając im pierwotny kształt. Zabieg ten pomaga w pozbyciu się wilgoci jak również w utrzymaniu pierwotnej formy obuwia.Nie należy prać butów – pozbawia to skórę elastyczności, powoduje jej pękanie oraz osłabia spoiny kleju i ściegi szycia. Dopiero po oczyszczeniu i całkowitym wysuszeniu obuwia można przystąpić do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Po oczyszczeniu i ewentualnym wysuszeniu należy zastosować odpowiedni do rodzaju wierzchu sposób konserwacji. Często wystarczy samo szczotkowanie zamiast nakładania kolejnej warstwy pasty. Nie należy nakładać nowej warstwy pasty, jeżeli poprzednia warstwa jest jeszcze w dobrym stanie. Sposoby konserwacji w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonany jest wierzch obuwia, opisane są poniżej.Konserwacją należy również objąć obcasy i brzegi podeszew. W dobrych warunkach atmosferycznych obuwie często noszone należy konserwować co kilkanaście dni, w złych warunkach (słota) – każdorazowo po przemoczeniu lub zabrudzeniu. Właściwie konserwowane obuwie będzie bardziej odporne na żrące działanie soli i przemakanie, nie jest jednak możliwe uzyskanie pełnej odporności. W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się trudne do usunięcia zacieki lub przebarwienia, szczególnie przy skórach kolorowych i jasnych. Nie należy stosować past samonabłyszczających (płynnych, nakładanych bezpośrednio na obuwie aplikatorem), gdyż wysuszają one skórę i pozbawiają ją naturalnego połysku i koloru. Częste stosowanie tych past z reguły prowadzi do zniszczenia wierzchu obuwia.

Oczyścić wilgotną szmatką lub szczotką. Po wysuszeniu stosować pasty RYŁKO zgodne z kolorem wierzchu. Po dokładnym rozprowadzeniu pasty należy odczekać około 10 minut, aby pasta wchłonęła się w skórę. Następnie but należy wypolerować szmatką lub miękką szczotką. Nie należy nakładać nowej warstwy pasty na starą - w takim wypadku wystarczy wyszczotkować obuwie.Przy skórach z efektem cieniowania stosować kremy bezbarwne, aby utrzymać ten efekt. W przypadku utraty tego efektu można go częściowo przywrócić stosując odpowiednie kremy barwne.

Skóry welurowe wymagają właściwej i regularnej pielęgnacji. Brak pielęgnacji lub nadmierne nanoszenie środków pielęgnacyjnych mogą przyspieszyć proces zużywania się obuwia lub spowodować odbarwianie się lica skóry. Zabrudzenia należy usunąć specjalną szczotką lub lekko wilgotną szmatką. Stosować specjalne środki w sprayu przeznaczone do tego rodzaju skór - odnawiające kolor oraz bezbarwne impregnaty do pielęgnacji weluru i nubuku. Zwracamy uwagę, że przed użyciem środka odnawiającego kolor należy zasłonić podszewkę, spody, ozdoby i inne elementy, aby zapobiec ich zabarwieniu. Nanoszenie środków w sprayu należy przeprowadzać ze znacznej odległości, rozpylając równomiernie i w umiarkowanych ilościach, gdyż nanoszenie ich ze zbyt bliska i w zbyt dużych ilościach może spowodować powstanie trwałych plam. Nie należy używać past i kremów przeznaczonych do skór licowych.

Oczyścić wilgotną szmatką. Można stosować środki do skór syntetycznych.

Czyścić miękką szczotką lub wilgotną szmatką.

W trakcie całodziennego użytkowania skóra, z której zrobione są buty, wchłania taką ilość wilgoci, że do jej odparowania potrzeba około 24 godzin. Aby nie narażać butów na długotrwałe zawilgocenie zalecamy nie używać tych samych butów dzień po dniu – zapewni to również większą higienę i komfort użytkowania.Równie ważny jak konserwacja jest sposób przechowywania obuwia. Jeżeli wiemy, że danej pary nie będziemy używać przez dłuższy okres (np. z powodu końca sezonu), należy ją dokładnie wysuszyć, wypastować, wypchać papierem nadając butom oryginalny kształt a następnie umieścić w pudełku. Do tego celu dobrze nadają się pudełka RYŁKO i bibuła, którą buty były wypchane, dlatego warto je zostawiać. Tak spakowane buty przechowujemy w suchym miejscu. Instrukcja usuwania zacieków solnych z obuwia, powstających w czasieużytkowania obuwia skórzanego w warunkach zimowych (zasolenie chodników idróg). 1. Elementy skórzane butów , na których powstały zacieki, należycałkowicie przemoczyć ciepłą wodą przy użyciu czystej szmatki. 2. Dla lepszej penetracji wilgoci do wnętrza skóry, okryć powyższemiejsce wilgotną szmatką nakrytą folią, tak pozostawić na kilka godzin. Wten sposób zacieki powinny rozejść się równomiernie i zniknąć, bądź stać sięmniej widoczne. 3. Uwaga przy niektórych skórach, szczególnie kolorowych, efekt możenie być zadowalający - należy wcześniej przeprowadzić próbę w mało widocznymmiejscu np. po wewnętrznej stronie buta.